Sort by

James has logged 36 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Stonehearst Asylum

Stonehearst Asylum

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ghost & Mr. Chicken

The Ghost & Mr. Chicken

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tremors 2: Aftershocks

Tremors 2: Aftershocks

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Komodo

Komodo

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Search for General Tso

The Search for General Tso

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
That Touch of Mink

That Touch of Mink

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Day of the Animals

Day of the Animals

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Sisters

Sisters

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Another Thin Man

Another Thin Man

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Beckett Affair

The Beckett Affair

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fly

The Fly

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Private Detective 62

Private Detective 62

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Veerana

Veerana

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kiss the Girls and Make Them Die

Kiss the Girls and Make Them Die

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Killer Fish

Killer Fish

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read other review Edit this entry