Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Edit this entry  
23
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Edit this entry  
21
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Mist

The Mist

2007
×
★★★
Edit this entry  
09
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Edit this entry  
22
Wrong Turn 2: Dead End

Wrong Turn 2: Dead End

2007
×
Read the review Edit this entry  
17
Saw II

Saw II

2005
×
★★
Edit this entry  
17
Saw

Saw

2004
×
★★★
Edit this entry  
14
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★
Edit this entry  
13
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hostel

Hostel

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★★½
Edit this entry  
09
Sideways

Sideways

2004
×
★★★
Edit this entry  
08
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
01
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
11
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★
Edit this entry  
30
Wind River

Wind River

2017
×
★★
Edit this entry  
26
The Little Things

The Little Things

2021
×
Edit this entry  
25
Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Can't Get You Out of My Head

Can't Get You Out of My Head

2021
×
Edit this entry  
28
Bitter Lake

Bitter Lake

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
Edit this entry  
08
Shakedown

Shakedown

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Vernon, Florida

Vernon, Florida

1981
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Fog of War

The Fog of War

2003
×
★★★½
Edit this entry  
06
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Bob Emergency

The Bob Emergency

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fighting in the Age of Loneliness

Fighting in the Age of Loneliness

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★
Edit this entry  
13
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
04
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Edit this entry