• Cruella

    Cruella

    ★★½

    Would have been 10x better if Emma Stone was just blasting cigs the entire movie

  • Wrong Turn 2: Dead End

    Wrong Turn 2: Dead End

    I mean yeah, it’s a dogshit film BUT it’s almost worth watching just for the insane practical effects and a particularly great explosion about half way through 🧨

  • Another Round

    Another Round

    ★★★★½

    Protect specs at all costs 😤

  • Hostel

    Hostel

    ★★★½

    This film really struck a nerve back in '05 when it first released. I was all of 9 years old at the time and even then I remember hearing stories on the playground and from my older cousins about how gross and horrible it was. mid-2000s horror movies were special in that way. I always wanted to watch this to be a part of those conversations but my parents would never let that happen... Anyways, at some point, my fixation…

  • Memories of Murder

    Memories of Murder

    ★★★★½

    Immediate takeaway: we need more on-screen dropkicks in cinema.

  • L.A. Confidential

    L.A. Confidential

    ★★½

    A rare film in that every single main character is very much unlikeable (except maybe Danny DeVito). acab.

  • Minari

    Minari

    ★★★½

    Give Emile Mosseri that fucking oscar right now. Best score of the year hands down.

  • Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie

    ★★

    go to bed you freaks!!!

  • The History of the Seattle Mariners

    The History of the Seattle Mariners

    ★★★★★

    Baseball means a lot to me. Growing up, there was always a hand-me-down ball glove within arms reach — which you never really appreciate until you do and it’s too late. It’s a Farrell family tradition to sit down and watch Blue Jays games even though 90% of the time, they are slow, uneventful, and often dissapointing. It’s a sport predicated on crunching numbers and endlessly praying for the perfect combinations and permutations to occur, but they just never seem…

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★

    One of the first major films to come out post-#MeToo that specifically recognizes the core of r*pe culture and sticks a knife into it. This is essential viewing. Brilliant creative decisions across the board (casting, soundtrack, cinematography, etc. etc.) but damn, I'm still so conflicted about that final act... maybe that's a good thing? idk idk idk

  • Harlan County U.S.A.

    Harlan County U.S.A.

    ★★★★★

    "they say in harlan county, there are no neutrals there"

    Required viewing if you have any semblance of interest in labour rights and leftist politics. Hell, this should be required viewing even if you don't as it does an incredible job of demonstrating the importance of unionization, and the long, hard, brutal fight it takes to do so.

    Barbara Kopple's direction of this film is masterful. You can feel how personal and close to this fight she truly was --…

  • Eyes Wide Shut

    Eyes Wide Shut

    ★★★★

    Perfect wholesome Christmas movie. Right up there with Home Alone!