• Invention for Destruction

    ★★★

  • Orgosolo’s Shepherds

    ★★★½

  • Fishing Boats

    ★★★

  • A Day in Barbagia

    ★★★

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Free Radicals

    ★★★½

  • Letters from China

    ★★★½

  • Moi, un Noir

    ★★★★

  • The Seine Meets Paris

  • Helen la belle

    ★★★

  • The Star of Bethlehem

  • Suzaki Paradise: Red Light

    ★★★★

  • Street of Shame

    ★★★½

  • Golden Parable

    ★★★½

  • The Eternal Breasts

    ★★★★

  • Sea Countrymen

    ★★★½

  • The Age of Swordfish

    ★★★½

  • The Swindlers

    ★★★

  • Surfarara

    ★★★

  • Easter in Sicily

    ★★★

  • Moonfleet

    ★★★

  • La Pointe-Courte

    ★★★★

  • Islands of Fire

    ★★★

  • The Moon Has Risen

    ★★★½

  • Sabrina

    ★★★

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Snow White and Rose Red

  • Tokyo Story

    ★★★★½

  • I Vitelloni

    ★★★½

  • The Wages of Fear

    ★★★★½

  • Where Chimneys Are Seen

    ★★★½

  • Early Summer

    ★★★½

  • Broken Arrow

    ★★★

  • The First Years

    ★★★½

  • Late Spring

    ★★★★

  • Fireworks

    ★★★½

  • No Regrets for Our Youth

    ★★★½

  • Notorious

    ★★★★

  • Indonesia Calling

    ★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★

  • Suspicion

    ★★★½

  • The Long Voyage Home

    ★★★★

  • Power and the Land

  • The 400 Million

    ★★★½

  • The Baker's Wife

    ★★½

  • The Spanish Earth

    ★★★½

  • Papageno

    ★★★½

  • L'Atalante

    ★★★★½

  • Borinage

  • It Happened One Night

    ★★★★

  • New Earth

  • Carmen

  • Dragnet Girl

    ★★★½

  • Zero for Conduct

    ★★★★

  • Song of Heroes

    ★★★★

  • Creosote

    ★★★

  • Coloratura

    ★★★½

  • Philips-Radio

    ★★★½

  • City Lights

    ★★★½

  • Study No. 8

  • Study No. 7

  • That Night's Wife

    ★★★½

  • We Are Building

    ★★★★

  • Zuiderzeewerken

  • Study No. 6

  • Study No. 5

  • The New Babylon

    ★★★

  • The Lighthouse Keepers

    ★★★★

  • Spiritual Constructions

    ★★★½

  • Wax Experiments

    ★★★

  • The Adventures of Prince Achmed

    ★★★

  • Spirals

    ★★★