Sort by

parya has logged 54 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hansel and Gretel

Hansel and Gretel

2007
×
Edit this entry  
25
Brothers

Brothers

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Guy and Madeline on a Park Bench

Guy and Madeline on a Park Bench

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
★★
Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Starter for 10

Starter for 10

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Helter Skelter

Helter Skelter

2012
×
Read the review Edit this entry  
19
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Orange

Orange

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Oprah with Meghan and Harry: A CBS Primetime Special

Oprah with Meghan and Harry: A CBS Primetime Special

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Frozen II

Frozen II

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
The Tourist

The Tourist

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Misdirection

Misdirection

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Winter Lake

The Winter Lake

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Death in Buenos Aires

Death in Buenos Aires

2014
×
★★
Edit this entry  
10
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
El Angel

El Angel

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★
Edit this entry  
09
High Life

High Life

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Elisa & Marcela

Elisa & Marcela

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Glass

Glass

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mirage

Mirage

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry