Beth has logged 124 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Rare Beasts

Rare Beasts

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
03
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★
Edit this entry  
03
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
White Eye

White Eye

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Edit this entry  
23
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Collective

Collective

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Time Traveler's Wife

The Time Traveler's Wife

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
In Her Shoes

In Her Shoes

2005
×
★★★
Edit this entry  
10
Election

Election

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Romeo & Juliet

Romeo & Juliet

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
King Kong

King Kong

2005
×
★★★
Edit this entry  
02
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Genius Loci

Genius Loci

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Orlando

Orlando

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spy

Spy

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★
Edit this entry  
22
Identity Thief

Identity Thief

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Clue

Clue

1985
×
★★★
Edit this entry  
19
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry