RSS feed for Brendan
  • Da 5 Bloods

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Underwater

    ★★½

  • Cats

    ½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • 1917

    ★★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Joker

    ★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Hair Love

    ★★★★

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★½

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ★★★

  • Crawl

    ★★★½

  • The Lion King

    ★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Ma

    ★★½

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★★½

  • Brightburn

    ★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★½

  • Aladdin

    ★★★

  • Chernobyl

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Shazam!

    ★★★½

  • Pet Sematary

    ★★★

  • Us

    ★★★★½

  • Good Boys

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★½

  • Long Shot

    ★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Cold Pursuit

    ★★½

  • Alita: Battle Angel

    ★★★

  • Blinded by the Light

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★★

  • Fyre

    ★★★½

  • Glass

    ★★½

  • Vice

    ★★

  • Bumblebee

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Creed II

    ★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★½

  • Venom

    ★★½

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★★½

  • Overlord

    ★★★★

  • Green Book

    ★★½

  • Widows

    ★★★½

  • Halloween

    ★★★

  • The Predator

    ★★

  • The Nun

    ★½

  • Boy Erased

    ★★★★

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★½

  • The Old Man & the Gun

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

  • First Man

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★½