Sort by

oliver has logged 117 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Romantics Anonymous

Romantics Anonymous

2010
×
Read the review Edit this entry  
09
The D Train

The D Train

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
Edit this entry  
01
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
28
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
24
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
16
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
27
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
A Promise

A Promise

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Crashing

Crashing

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
After

After

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
And Then There Were None

And Then There Were None

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry