Sort by
  • Love & Friendship

    ★★★★★

  • Bastards

  • Margaret

    ★★★★★

  • The Co(te)lette Film

  • The Page Turner

    ★★★

  • Fingersmith

  • Birth

    ★★★★★

  • Clean

  • A Snake of June

    ★★★★★

  • Demonlover

  • Sorority Boys

    ★★★★

  • Hotel

  • Millennium Mambo

    ★★★★

  • Mansfield Park

  • Miss Julie

    ★★★★

  • Models

  • Guinevere

    ★★★★

  • Love Is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon

  • Bullet Ballet

  • High Art

    ★★★★

  • Love & Pop

    ★★★★

  • The Sweet Hereafter

  • Supermarket Woman

    ★★★★

  • Crash

    ★★★★

  • Irma Vep

    ★★★★★

  • Thesis

    ★★★

  • Female Perversions

  • Georgia

    ★★★★★

  • Safe

    ★★★★★

  • Cold Comfort Farm

    ★★★★★

  • The New Age

    ★★★★★

  • Chungking Express

  • The Last Seduction

    ★★★★

  • Exotica

    ★★★★★

  • Golden Balls

  • Romeo Is Bleeding

    ★★★★

  • The Secret Garden

    ★★★★★

  • Red Rock West

  • Boxing Helena

  • Doppelganger

  • Jamon Jamon

    ★★★★

  • Single White Female

  • Minbo: the Gentle Art of Japanese Extortion

    ★★★★★

  • Poison Ivy

  • The Player

    ★★★★

  • Enchanted April

    ★★★½

  • Night on Earth

  • The Rapture

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • King of New York

    ★★★★

  • Internal Affairs

    ★★★★★

  • sex, lies, and videotape

  • Hello Again

  • Babette's Feast

    ★★★★★

  • I've Heard the Mermaids Singing

  • In a Glass Cage

    ★★★★

  • Parting Glances

    ★★★★

  • The Boys Next Door

    ★★★★

  • Desert Hearts

    ★★★★

  • Cat's Eye

    ★★★

  • Streetwise

    ★★★★

  • The Brother from Another Planet

  • Smithereens

    ★★★★

  • The Fan

  • Butcher, Baker, Nightmare Maker

  • The Wanderers

  • Remember My Name

    ★★★★★

  • Scalpel

    ★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • Amarcord

    ★★★★★

  • Love and Anarchy

    ★★★★★

  • Klute

    ★★★★