Sort by

roderick has logged 176 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Kid with a Bike

The Kid with a Bike

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Edit this entry  
29
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Traitor

The Traitor

2019
×
Edit this entry  
22
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Infiltrators

The Infiltrators

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry