ash ꨄ has logged 72 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★
Edit this entry  
14
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
Edit this entry  
14
After

After

2019
×
Edit this entry  
14
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Edit this entry  
09
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
25
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
★★★★
Edit this entry  
14
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★½
Edit this entry  
25
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wanda

Wanda

1970
×
★★★½
Edit this entry  
30
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
29
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry