Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nope

Nope

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Threat Level Midnight

Threat Level Midnight

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Defiant Ones

The Defiant Ones

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★½
Edit this entry  
17
Godzilla

Godzilla

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Creator

The Creator

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Legendary

Legendary

2010
×
Read the review Edit this entry  
06
Beckham

Beckham

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Edit this entry  
02
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Batman: The Long Halloween, Part Two

Batman: The Long Halloween, Part Two

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Batman

Batman

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry