Sort by

Nick has logged 488 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
Read the review Edit this entry  
29
Air Bud

Air Bud

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Louis C.K.: Sorry

Louis C.K.: Sorry

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Louis C.K. 2017

Louis C.K. 2017

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Frosty Affair

A Frosty Affair

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Highlander

Highlander

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Will You Wear A Mask? I Ask.

Will You Wear A Mask? I Ask.

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Holiday

Holiday

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Simpsons in Plusaversary

The Simpsons in Plusaversary

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry