Sort by

Nick has logged 40 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Fly

The Fly

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Boudu Saved from Drowning

Boudu Saved from Drowning

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Midnight

Midnight

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Alison's Birthday

Alison's Birthday

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Alison's Choice

Alison's Choice

2015
×
Read the review Edit this entry