Sort by

HannibalChew has logged 614 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Vernon, Florida

Vernon, Florida

1981
×
★★★½
Edit this entry  
30
Fast, Cheap & Out of Control

Fast, Cheap & Out of Control

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dark Angel

Dark Angel

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knock Off

Knock Off

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Assassins

Assassins

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Battle Beyond the Stars

Battle Beyond the Stars

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Things to Come

Things to Come

2016
×
Edit this entry  
24
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Indignation

Indignation

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Disco Godfather

Disco Godfather

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Whiskey Tango Foxtrot

Whiskey Tango Foxtrot

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dreamscape

Dreamscape

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shooter

Shooter

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Last Embrace

Last Embrace

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Last Man Standing

Last Man Standing

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Trancers

Trancers

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Maverick

Maverick

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Leviathan

Leviathan

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ladyhawke

Ladyhawke

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Red Scorpion

Red Scorpion

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Caesar

Black Caesar

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fast Company

Fast Company

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Exterminators of the Year 3000

Exterminators of the Year 3000

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
D.O.A.

D.O.A.

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
In Time

In Time

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Run Silent, Run Deep

Run Silent, Run Deep

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Keep

The Keep

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Allied

Allied

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Passage to Marseille

Passage to Marseille

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry