Sort by

kc has logged 111 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Edit this entry  
22
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
Read the review Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
05
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
Read the review Edit this entry  
28
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★
Edit this entry  
24
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scream 4

Scream 4

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Edit this entry  
19
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fly

The Fly

1958
×
★½
Edit this entry  
23
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
06
They/Them

They/Them

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
11
Mainstream

Mainstream

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Double

The Double

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Catscape

Catscape

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry