• Better Than Chocolate

    Better Than Chocolate

    ★★★

    objectively not a good movie and in fact kind of an insane one but despite its more questionable aspects was so clearly written by a queer person that i cant help but love it bc everything feels so familiar and timeless. i literally wish i could live inside it!!!!
    judy was by far the best character with the most compelling relationship dynamics and im shocked at the care with which her character was handled. i wish her transgender heart song…

  • Elemental

    Elemental

    ★★½

    worst character design ever i stand by that but was kind of cute and not soulless, a lot better than i thought

  • The Hunger Games

    The Hunger Games

    ★★★★

    feeling particularly abnormal abt it rn🤘

  • Runaway Bride

    Runaway Bride

    ★★★½

    should have been a drama bc this shit was not funny but the libra representation and futch julia roberts are so deeply personal to me

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

    oh god it was worse this time i cant stop thinking abt this movie

  • Bottoms

    Bottoms

    ★★★★★

    hazel…..

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

    im crazy

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★★

    oh my god they were a throuple

  • Beau Is Afraid

    Beau Is Afraid

    ari aster you will never be charlie kaufman pls stick to what u know

  • Swiss Army Man

    Swiss Army Man

    ★★★★★

    THE FUCKINF MOVIE OF ALL TIME

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    Spider-Man: Across the Spider-Verse

    IDK HOW TO FEEL

  • The Kings of Summer

    The Kings of Summer

    ★★★★

    i wish i had been born a boy