Sort by

bridget has logged 333 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
Anthony Jeselnik: Thoughts and Prayers

Anthony Jeselnik: Thoughts and Prayers

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★★½
Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
22
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★½
Edit this entry  
19
Garfunkel and Oates: Trying to be Special

Garfunkel and Oates: Trying to be Special

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Comedian

Comedian

2002
×
★★★½
Edit this entry  
16
Searching for Bobby Fischer

Searching for Bobby Fischer

1993
×
★★★½
Edit this entry  
15
Good Time

Good Time

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Jimmy Carr: Funny Business

Jimmy Carr: Funny Business

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★★½
Edit this entry  
13
Anthony Jeselnik: Fire in the Maternity Ward

Anthony Jeselnik: Fire in the Maternity Ward

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Edit this entry  
10
Demetri Martin: Live (At The Time)

Demetri Martin: Live (At The Time)

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★½
Edit this entry  
05
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
Read the review Edit this entry  
03
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★
Edit this entry  
01
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
27
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Whatever Works

Whatever Works

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★★
Edit this entry  
24
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★½
Edit this entry  
23
The Little Girl Who Lives Down the Lane

The Little Girl Who Lives Down the Lane

1976
×
★★★½
Edit this entry  
23
Anthony Jeselnik: Caligula

Anthony Jeselnik: Caligula

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
½
Edit this entry  
20
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★½
Edit this entry  
17
Coma

Coma

1978
×
★★★★
Edit this entry  
16
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★
Edit this entry  
15
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★
Edit this entry  
14
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★
Edit this entry  
13
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★½
Edit this entry  
12
Chicago

Chicago

2002
×
★★½
Edit this entry  
10
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★★½
Edit this entry  
08
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Edit this entry  
07
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Edit this entry