Xavier has logged 440 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Night School

Night School

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
District 9

District 9

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Predator Holiday Special

The Predator Holiday Special

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Grandma Got Run Over by a Reindeer

Grandma Got Run Over by a Reindeer

2000
×
★★
Edit this entry  
22
Life Itself

Life Itself

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
15
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
Prep & Landing

Prep & Landing

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Prep & Landing: Naughty vs. Nice

Prep & Landing: Naughty vs. Nice

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★
Edit this entry  
11
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Mile 22

Mile 22

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Peppermint

Peppermint

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★★
Edit this entry