irene has logged 214 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
What We Did on Our Holiday

What We Did on Our Holiday

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paper Towns

Paper Towns

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry