irene has logged 83 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Singles

Singles

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Flock of Four

Flock of Four

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Did You Hear About the Morgans?

Did You Hear About the Morgans?

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Heartstone

Heartstone

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Miracle Worker

The Miracle Worker

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ready to Wear

Ready to Wear

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bombshell: The Hedy Lamarr Story

Bombshell: The Hedy Lamarr Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
One Direction: Up All Night - The Live Tour

One Direction: Up All Night - The Live Tour

2012
×
Read the review Edit this entry  
05
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
One Direction: Where We Are – The Concert Film

One Direction: Where We Are – The Concert Film

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
One Direction: Where We Are – The Concert Film

One Direction: Where We Are – The Concert Film

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
One Direction: Where We Are – The Concert Film

One Direction: Where We Are – The Concert Film

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry