• Tales from the Crypt

    ★★★½

  • All the Colors of the Dark

    ★★★★½

  • Dirty Harry

    ★★★★

  • Hannie Caulder

    ★★★

  • The French Connection

    ★★★★

  • Twins of Evil

    ★★★½

  • The Touch of Satan

    ★★½

  • The Fifth Cord

    ★★★★

  • Let's Scare Jessica to Death

    ★★★★½

  • The Omega Man

    ★★★

  • The Devils

    ★★★★

  • The Beguiled

    ★★★★

  • A Lizard in a Woman's Skin

    ★★★★

  • The Cat o' Nine Tails

    ★★★★

  • Vanishing Point

    ★★★½

  • Valerie and Her Week of Wonders

    ★★★★

  • Beyond the Valley of the Dolls

    ★★★★

  • The Bird with the Crystal Plumage

    ★★★★

  • I Start Counting

    ★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

  • Dracula Has Risen from the Grave

    ★★★

  • Hang 'em High

    ★★★

  • The Devil Rides Out

    ★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • Targets

    ★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • The Alphabet

  • Dark of the Sun

    ★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • Kill, Baby... Kill!

    ★★★★½

  • The Shooting

    ★★

  • Django

    ★★★★

  • For a Few Dollars More

    ★★★★½

  • That Darn Cat!

    ★★★

  • A Fistful of Dollars

    ★★★½

  • The Masque of the Red Death

    ★★★★

  • Blood and Black Lace

    ★★★★½

  • Tales of Terror

    ★★★

  • Night of the Eagle

    ★★★★

  • The Man Who Shot Liberty Valance

    ★★★★

  • The Curse of the Werewolf

    ★★★

  • Black Sunday

    ★★★★½

  • The Brides of Dracula

    ★★★½

  • House of Usher

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★½

  • The Mummy

    ★★½

  • North by Northwest

    ★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★½

  • House on Haunted Hill

    ★★★½

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Dracula

    ★★★★½

  • The Curse of Frankenstein

    ★★★½

  • The Tall T

    ★★★½

  • Plan 9 from Outer Space

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★½

  • The Night of the Hunter

    ★★★★½

  • Godzilla

    ★★★★

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★★½

  • House of Wax

    ★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Holiday Affair

    ★★★★

  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

    ★★★½

  • The Window

    ★★★

  • Abbott and Costello Meet Frankenstein

    ★★★★½

  • Out of the Past

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • The Big Sleep

    ★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★½

  • The Leopard Man

    ★★★½

  • Frankenstein Meets the Wolf Man

    ★★★

  • Cat People

    ★★★★½

  • Casablanca

    ★★★★★