• Wrath of Man

    Wrath of Man

    ★★★★

    I may be overrating this a little bit because I was just so happy to be back in a theater (even though someone decided to bring a toddler to an R-Rated action movie. Some thing never change, lol) but I really thought this was pretty awesome. Statham kills it, the whole cast is pretty great from top to bottom, and it surprised me in the way it all played out.

    I didn’t know Guy Ritchie could pull off a movie this good at this point in his career, but it’s really damn good.

  • Running Scared

    Running Scared

    ★★★★★

    A modern day exploitation movie, that’s nasty and violent as all hell. It’s darker than you’d probably expect from what looks like, at first glance, a simple action movie starring Paul Walker. This really blew me away when I randomly rented it from a Redbox in 2007, along with Ultraviolet, lol. 

    After being throughly disappointed by Ultraviolet, I threw this on in the middle of the night, and it didn’t take long for me to be shaken out of my…

  • Belly

    Belly

    ★★★★½

    How the hell is this the only feature film Hype Williams has gotten to direct in his 30 year career? This was incredible!

  • Blade

    Blade

    ★★★★★

    I’ve seen Blade more times than I’ve seen most movies, but tonight I watched the new(ish) 4K disc and I have never seen the movie look this good. I’m no expert, but this seems to be a pretty outstanding 4K disc. 

    I won’t say too much more besides that Wesley Snipes as Blade is one of the most perfect casting moves in the history of movies, and that the blood club opening is one of the best openings/character intros ever.…

  • Night Owl

    Night Owl

    ★★★½

    My newfound love for Abel Ferrara’s The Addiction last year led me to blind buy this movie from vinegar syndrome, and good news, it paid off! 

    As far as NYC-set 90s black and white vampire movies go, this didn’t reach the heights of The Addiction  for me, but that’s ok, because this grimy little 16mm hidden gem is worth seeking out if this seems like your jam. It’s a gritty, micro budget, lo-fi affair, and I know it won’t be…

  • Alien Resurrection

    Alien Resurrection

    ★★★½

    I haven’t rewatched Prometheus or Alien Covenant in awhile, but I feel pretty confident in saying this is still my third favorite movie in the Alien franchise. Still can’t believe they gave the reins over to this wild Frenchman and he made such a weird, and straight up disgusting, movie. The stuff with Ripley’s clones messed me up when I was 10 and still messes me up now. It’s just craziness that all of this weirdness is in a $75…

  • Zodiac

    Zodiac

    ★★★★★

    Alright, now that I’ve watched it, I feel legitimately stupid for sleeping on this as long as I did. 

    Zodiac is a damn masterpiece and feels like Fincher had absolute control and understanding of the material and what he was doing. Made with the utmost confidence and feels like a person working at the top of their game. The cast is absolutely perfect, from the 3 main stars all the way down, and they all play their parts brilliantly.

    Zodiac…

  • The One

    The One

    ★★★½

    “I am Yulaw! I am nobody’s bitch! You are mine!”

    Unabashedly silly, but very fun and fast paced early 2000s Jet Li sci-fi/action movie that was my kind of shit when I was 14 and still my shit now. A movie so early 2000s that it it contains not one, but two, Papa Roach needle drops.

    Also, the movie has a strong supporting cast in Carla Cugino, Delroy Lindo, and Jason Statham (still rocking a little bit of hair, believe…

  • Looney Tunes: Back in Action

    Looney Tunes: Back in Action

    ★★★½

    Joe Dante totally gets the wacky insanity of the Looney Tunes and clearly had so much fun  playing in this world. The whole cast is totally game for the craziness as well, which definitely helps. There are so many gags and references in this, that it can be almost difficult to keep up with it all, but that’s just part of the fun, and part of the movie’s charm. 

    It’s a shame that this wasn’t a hit. It’s a total blast!

  • Streets of Fire

    Streets of Fire

    ★★★★

    I can’t think of many better ways to shake off the Monday blues than throwing on Streets of Fire and blasting that opening number of “Nowhere fast” while downing a giant cup of coffee. 

    Walter Hill’s rock n’ roll musical-action-
    crime drama (and probably a few other genres) truly feels special and like such a unique vision from him. It’s kind of hard to believe this weird amalgamation of things exists, but I’m happy it does.

  • Twelve Monkeys

    Twelve Monkeys

    ★★½

    So, I just really think I don’t gel with Terry Gilliam’s style. I really thought this might be the one that clicked for me, but nope, I just couldn’t ever fully get into it.

  • The Devils

    The Devils

    ★★★★

    I’m not even sure if anyone has noticed, but I haven’t been writing reviews lately because I’ve been dealing with a terrible case of writer’s block and even coming up with little blurbs for Letterboxd reviews has been a massive challenge, but I watched The Devils for the first time today on Shudder and all I can say is......

    Fuuuuuuuuuuck 😮