Sort by

Deem has logged 211 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★½
Edit this entry  
15
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
30
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Edit this entry  
23
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Operation Hyacinth

Operation Hyacinth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Edit this entry  
05
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★½
Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★★
Edit this entry  
22
To Die For

To Die For

1995
×
★★★
Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Caché

Caché

2005
×
★★★½
Edit this entry  
02
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★½
Edit this entry