• Fear Street: 1666

    ★★★★

  • Fear Street: 1978

    ★★★½

  • Fear Street: 1994

    ★★½

  • Luca

    ★★★★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★

  • Cruella

    ★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    ★★★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★★½

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★★½

  • Just Another Christmas

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Roald Dahl's The Witches

    ★½

  • I'm Your Woman

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★½

  • Black Box

    ★★★½

  • Spontaneous

    ★★★★½

  • Enola Holmes

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • Unpregnant

    ★★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Host

    ★★

  • Greenland

    ★★½

  • Summerland

    ★★★★★

  • Here Are the Young Men

    ★★

  • The King of Staten Island

    ★★★½

  • Dating Amber

    ★★★½

  • The Half of It

    ★★★

  • Evil Eye

    ½

  • Shiva Baby

    ★★★½

  • The Hunt

    ★★★½

  • Stargirl

    ★½

  • Mulan

    ★★

  • All the Bright Places

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★★

  • Onward

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★

  • 365 Days

    ½

  • Gretel & Hansel

    ★★½

  • Minari

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★½

  • Uncle Frank

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★★

  • Miracle in Cell No. 7

    ★★★★

  • Hebe

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • The Platform

    ★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • It Chapter Two

    ★★★★

  • Hair Love

    ★★★★★

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • A Rainy Day in New York

    ★★

  • Vivarium

    ★★★½

  • The Lion King

    ★★★

  • Annabelle Comes Home

    ★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Toy Story 4

    ★★

  • Socorro, Virei uma Garota!

    ★★

  • Ma

    ★★

  • Murder Mystery

    ★★★