cassie. has logged 150 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★½
Edit this entry  
24
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Here Are the Young Men

Here Are the Young Men

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★½
Edit this entry  
02
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Good Morning

Good Morning

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Come Together

Come Together

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry