Sort by

Ab has logged 160 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
Joyland

Joyland

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Pearl

Pearl

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
X

X

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Edit this entry  
09
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★½
Edit this entry  
25
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
02
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★
Edit this entry  
01
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Superman

Superman

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
Read the review Edit this entry  
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
Read prior review Edit this entry  
09
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★½
Read prior review Edit this entry  
07
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Smile

Smile

2022
×
★★½
Edit this entry  
01
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry