2017

sami sami’s year in review

Highest rated films

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • It

    ★★★★½

  • mother!

    ★★★★½

  • Columbus

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • Boogie Nights

    ★★★★½

  • 20th Century Women

    ★★★★½

  • Mommy

    ★★★★½

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★★½

  • Badlands

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • Zodiac

    ★★★★

  • Memento

    ★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 51 Films watched
  • 4.2 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

Atomic Blonde

Aug 5

Most Watched

Blade Runner 2049

twice

Lady Bird

twice

Columbus

twice

Last Film

Ingrid Goes West

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
37 films
Comedy
17 films
Thriller
11 films
Horror
9 films
Romance
8 films
Crime
6 films
Mystery
5 films
Action
5 films
Fantasy
3 films
Sci Fi
3 films
USA
48 films
UK
9 films
Canada
5 films
Germany
3 films
Hungary
3 films
France
3 films
Sweden
2 films
Spain
2 films
Italy
1 film
Brazil
1 film
English
50 films
French
6 films
Italian
4 films
Spanish
3 films
German
3 films
Korean
2 films
Swedish
2 films
Finnish
2 films
Urdu
1 film
Japanese
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 29 Added 207

Watchlist

Stars

Director

Crew & Studios

sami’s most liked review

Lovesong

★★★★

lovesong is the last nail in blue is the warmest colours coffin

More reviews

sami’s most liked list

2017 firsts

list of the best movies i watched for the first time in 2017

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Pitch Perfect 3
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Billy Star
Average weighted rating:

3.9

Films sami watched in 2017

  • Ingrid Goes West
  • Blade Runner 2049
  • I, Tonya
  • Pitch Perfect 3
  • 20th Century Women
  • The Big Sick
  • Lady Bird
  • Columbus
  • Thelma
  • Columbus
  • The Greatest Showman
  • Call Me by Your Name
  • Billy Star
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Room
  • Electrick Children
  • Life
  • Lady Bird
  • Badlands
  • The Witches of Eastwick
  • What We Do in the Shadows
  • Absolutely Fabulous: The Movie
  • Interview with the Vampire
  • American History X
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • The Shining
  • Happy Death Day
  • Monster House
  • Boogie Nights
  • Lovesong
  • Blade Runner 2049
  • Carol
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Black Swan
  • Dead Poets Society
  • mother!
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • It
  • Spotlight
  • The Nice Guys
  • Logan Lucky
  • Memento
  • Miss Sloane
  • Life
  • Zodiac
  • Guys and Dolls
  • A Single Man
  • Inglourious Basterds
  • Mommy
  • Frances Ha
  • Atomic Blonde

World Map

Highly rated films sami is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • One Love Manchester
  • Coco
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more