2019

sami sami’s year in review

Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★★

  • The Farewell

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • It

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★

  • mother!

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Home Alone

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 290 Films watched
  • 24.2 Average per month
  • 5.6 Average per week

Milestones

First Film

The Favourite

Jan 2

Most Watched

Wet Hot American Summer

3 times

Isn't It Romantic

3 times

But I'm a Cheerleader

twice

Home for the Holidays

twice

Imagine Me & You

twice

Last Film

Knives Out

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Comedy
162 films
Drama
115 films
Horror
66 films
Romance
60 films
Thriller
46 films
Crime
35 films
Fantasy
32 films
Family
30 films
Mystery
29 films
Adventure
27 films
USA
253 films
UK
48 films
Canada
21 films
France
15 films
Germany
14 films
Australia
5 films
Italy
5 films
Ireland
4 films
Japan
2 films
Spain
2 films
English
284 films
Spanish
22 films
French
18 films
German
10 films
Italian
9 films
Chinese
4 films
Japanese
4 films
Russian
4 films
Latin
3 films
Polish
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 26 Added 49

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

sami’s most liked review

Isn't It Romantic

★★★★

"they don't make movies about girls like us....they'd have to sprinkle prozac on top of the popcorn just to keep people from killing themselves"

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Wicker Man
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

North of Vortex

Films sami watched in 2019

  • Knives Out
  • The Invitation
  • Polyester
  • Little Women
  • Coherence
  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • It's a Wonderful Life
  • Best in Show
  • Krampus
  • Better Watch Out
  • Portrait of a Lady on Fire
  • You've Got Mail
  • Fun with Dick and Jane
  • Snow Day
  • Rat Race
  • Sugar & Spice
  • Parasite
  • Honey Boy
  • How to Get Ahead in Advertising
  • A Very Natural Thing
  • In & Out
  • The Rewrite
  • Brideshead Revisited
  • Mala Noche
  • Water Lilies
  • North of Vortex
  • Nitrate Kisses
  • Mapplethorpe
  • The Lighthouse
  • Vita & Virginia
  • A Very English Scandal
  • Music and Lyrics
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Nine Months
  • But I'm a Cheerleader
  • The Holiday
  • The Kacey Musgraves Christmas Show
  • Paris, Texas
  • Funny Games
  • Ready or Not
  • Turkey Drop
  • Paddington 2
  • Dick
  • Good Boys
  • Caged Heat
  • The Nightingale
  • Wristcutters: A Love Story
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Showgirls
  • Charlie's Angels: Full Throttle
  • Charlie's Angels
  • Home for the Holidays
  • Relative Strangers
  • Charlie's Angels
  • Last Christmas
  • Noelle
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Home Alone
  • 27 Dresses
  • Home for the Holidays
  • Bridget Jones's Baby
  • Two Weeks Notice
  • What a Girl Wants
  • Notting Hill
  • Imagine Me & You
  • Bridget Jones: The Edge of Reason
  • Let It Snow
  • Bridget Jones's Diary
  • Four Weddings and a Funeral
  • Parents
  • Heavy Metal Parking Lot
  • Ghost World
  • Christmas with the Kranks
  • Maurice
  • Stuber
  • Get Real
  • Brittany Runs a Marathon
  • Billy Elliot
  • Fun Size
  • Alvin and the Chipmunks Meet the Wolfman
  • Beyond the Valley of the Dolls
  • Fargo
  • Christine
  • Ms .45
  • Misery
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
  • Jenny Slate: Stage Fright
  • Beetlejuice
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Devil's Rejects
  • House of 1000 Corpses
  • Return to Halloweentown
  • Halloweentown High
  • Halloweentown II: Kalabar's Revenge
  • Halloweentown
  • Scooby-Doo
  • Lez Bomb
  • Zombieland: Double Tap
  • Suspiria
  • The Witch
  • Child's Play
  • Little Monsters
  • Late Night
  • Appropriate Behavior
  • Monster
  • Earth Girls Are Easy
  • Once Bitten
  • Go Fish
  • Killer Klowns from Outer Space
  • Go Fish
  • Bedrooms and Hallways
  • Scream 4
  • Scream 3
  • Scream 2
  • Scream
  • ParaNorman
  • Hotel Transylvania
  • Saw V
  • Saw IV
  • Saw III
  • Jigsaw
  • Saw VI
  • Saw II
  • Saw
  • Velvet Goldmine
  • Life Partners
  • Black Christmas
  • House
  • All Cheerleaders Die
  • The Peanut Butter Falcon
  • The Shining
  • The Slumber Party Massacre
  • Juno
  • The Truth About Jane
  • Another Country
  • mother!
  • Spotlight
  • Between Two Ferns: The Movie
  • D.E.B.S.
  • Booksmart
  • Hustlers
  • Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland
  • Sleepaway Camp II: Unhappy Campers
  • Prom Night
  • Ginger Snaps
  • Drop Dead Gorgeous
  • The Farewell
  • The Last Black Man in San Francisco
  • It Chapter Two
  • Rope
  • Call Me by Your Name
  • The Oath
  • Rocketman
  • Maurice
  • A Single Man
  • Poms
  • Yesterday
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Midnight Cowboy
  • The Silence of the Lambs
  • Zodiac
  • Them That Follow
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • The Wicker Man
  • Blinded by the Light
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Election
  • The Miseducation of Cameron Post
  • The Faculty
  • Long Shot
  • Spider-Man: Far from Home
  • The Lion King
  • Wet Hot American Summer
  • Echo in the Canyon
  • The Outsiders
  • Assassination Nation
  • Cooties
  • 20th Century Women
  • Dazed and Confused
  • Fighting with My Family
  • Empire Records
  • Drop Dead Gorgeous
  • Midsommar
  • Toy Story 4
  • Wet Hot American Summer
  • Lilo & Stitch
  • Five Feet Apart
  • Bad Times at the El Royale
  • 22 Jump Street
  • 21 Jump Street
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Clueless
  • Slums of Beverly Hills
  • Feminists: What Were They Thinking?
  • Lost and Delirious
  • The Secret Life of Pets 2
  • Set It Up
  • Rocketman
  • Wine Country
  • Always Be My Maybe
  • I Know What You Did Last Summer
  • The Perfection
  • Booksmart

See all 290

World Map

Highly rated films sami is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Cleaners
  • Primal
  • Homecoming: A Film by Beyoncé

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more