Highest rated films

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★★

  • The Half of It

    ★★★★★

  • Miss Americana

    ★★★★★

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★★

  • Normal People

    ★★★★★

  • Unpregnant

    ★★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★★

  • Magnolia

    ★★★★★

  • Love, Simon

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★★

  • School of Rock

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★★

  • Happy Death Day

    ★★★★★

  • Jennifer's Body

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 350 Films watched
  • 35 Average per month
  • 8.1 Average per week

Milestones

First Film

Linda Ronstadt: The Sound of My Voice

Jan 1

Most Watched

And Then We Danced

5 times

Weekend

3 times

Bill & Ted Face the Music

twice

Maurice

twice

Dazed and Confused

twice

Last Film

Yes, God, Yes

Oct 23

Genres, Countries & Languages

Drama
174 films
Comedy
142 films
Romance
85 films
Horror
56 films
Thriller
54 films
Documentary
42 films
Mystery
36 films
Crime
31 films
Fantasy
24 films
Sci Fi
23 films
USA
258 films
UK
39 films
France
33 films
Canada
22 films
Germany
22 films
Sweden
7 films
Spain
5 films
Australia
5 films
Georgia
5 films
Argentina
4 films
English
314 films
French
34 films
Spanish
24 films
German
19 films
Italian
12 films
Chinese
5 films
Georgian
5 films
Cantonese
5 films
Latin
5 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 38 Added 101

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

sami’s most liked review

Shiva Baby

★★★★★

gay molly gordon blah blah blah i crazy now

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Drunk Parents
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Billy Turner's Secret

Films sami watched in 2020

  • Yes, God, Yes
  • Dolly Parton: Here I Am
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Monster House
  • Kajillionaire
  • Wrong Turn
  • House of 1000 Corpses
  • The Wicker Man
  • The Alphabet
  • Six Men Getting Sick
  • Shithouse
  • Shiva Baby
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • The Nightmare Before Christmas
  • Hocus Pocus
  • Boys State
  • Crip Camp: A Disability Revolution
  • BLACKPINK: Light Up the Sky
  • The Trial of the Chicago 7
  • Re-Animator
  • Halloween II
  • Halloween
  • Scream 4
  • Spiral
  • The Times of Bill Cunningham
  • Citizenfour
  • Ella Enchanted
  • Shrek
  • The Jane Austen Book Club
  • Project X
  • Unpregnant
  • American Pie 2
  • The Haunting of Bly Manor
  • Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules
  • Hubie Halloween
  • Sleepy Hollow
  • Running with Scissors
  • Enola Holmes
  • Creep 2
  • Creep
  • The Scooby-Doo Project
  • The Blair Witch Project
  • Word Is Out: Stories of Some of Our Lives
  • The Times of Harvey Milk
  • Splendor
  • Black Christmas
  • Swoon
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Asparagus
  • American Murder: The Family Next Door
  • Scream 2
  • Scream
  • Tourist Trap
  • Clueless
  • Mean Girls
  • Jennifer's Body
  • The Crazies
  • Happy Death Day
  • The Babysitter: Killer Queen
  • Mädchen in Uniform
  • Hellraiser
  • Eraserhead
  • Tenet
  • Fishing with John
  • Wild at Heart
  • Midnight Movies: From the Margin to the Mainstream
  • Bill & Ted Face the Music
  • Butcher, Baker, Nightmare Maker
  • The Last House on the Left
  • Smiley Face
  • Get Duked!
  • Phantasm
  • Color Me Blood Red
  • Poison
  • Carnival of Souls
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • The Twilight Saga: Eclipse
  • The Twilight Saga: New Moon
  • Twilight
  • The Binge
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Bill & Ted Face the Music
  • American Psycho
  • Sisters
  • Mysterious Skin
  • John Was Trying to Contact Aliens
  • Dating Amber
  • Valley Girl
  • Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street
  • After Hours
  • Slaves of New York
  • Center Stage
  • Humboldt County
  • The Dark Knight Rises
  • The Fight
  • When Harry Met Sally...
  • Drunk Parents
  • Jackass Number Two
  • Jackass 3D
  • Jackass 2.5
  • Spree
  • The Game
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • Hackers
  • The Boondock Saints
  • Maurice
  • Romeo + Juliet
  • My Beautiful Laundrette
  • The Object of My Affection
  • Law of Desire
  • Desert Hearts
  • Dear Mom
  • I'm So Excited!
  • Countdown
  • The Kings of Summer
  • My Cousin Vinny
  • Pee-wee's Big Adventure
  • Child's Play 2
  • Child's Play
  • Synonyms
  • Irresistible
  • Blue Lips
  • Happy Together
  • Get Out
  • Palm Springs
  • And Then We Danced
  • I Know What You Did Last Summer
  • Transeltown
  • Laurence Anyways
  • Atomic Age
  • Heartbeats
  • The Punk Singer
  • The Rules of Attraction
  • Matthias & Maxime
  • Scary Movie 2
  • Cube 2: Hypercube
  • Cube
  • Shirley
  • Midsommar
  • Dazed and Confused
  • Rafiki
  • The King of Staten Island
  • Big Time Adolescence
  • Come to Daddy
  • Totally Fucked Up
  • The Big Shave
  • Happy Birthday, Marsha!
  • Blue Diary
  • Billy Turner's Secret
  • Pussy
  • Late Bloomers
  • American Graffiti
  • Back to the Future
  • The Lovebirds
  • The Watermelon Woman
  • She Don't Fade
  • The Potluck and the Passion
  • Greetings from Africa
  • Janine
  • Vanilla Sex
  • An Untitled Portrait
  • The Owls
  • Clerks
  • Psycho Beach Party
  • The Death and Life of Marsha P. Johnson
  • This Is How the World Ends
  • Dare
  • The Goonies
  • You and the Night
  • Tromeo & Juliet
  • Café au Lait
  • Empire Records
  • Dazed and Confused
  • I Am Divine
  • Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend
  • The Way He Looks
  • Queercore: How to Punk a Revolution
  • The Wedding Banquet
  • The Opposite of Sex
  • Serial Mom
  • Pecker
  • Singin' in the Rain
  • What's Up, Doc?
  • Paper Moon
  • The Last Picture Show
  • Genesis
  • The Celluloid Closet
  • Cat on a Hot Tin Roof
  • Testament of Orpheus
  • The Blood of a Poet
  • Orpheus
  • End of the Century
  • Normal People
  • It Changed My Life: Bikini Kill in the UK
  • She's Real (Worse than Queer)
  • Go Fish
  • Audience
  • A Secret Love
  • The Half of It

See all 350

World Map

Highly rated films sami is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • David Byrne's American Utopia
  • The Seventh Annual 'On Cinema' Oscar Special
  • Chunky Shrapnel
  • Minari
  • My Brother Jordan
  • Hamilton

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more