• Bound

    Bound

    ★★★★

    I love this movie so much the plot is great and it’s the same directors of the matrix. I really like that it has 2 gay main characters but it’s not centered around that like that’s not what the movie is about at all.....we need more movies like that

  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

    Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

    everytime i try looking for comedy movies this is always at the top of lists and it’s not funny to me whatsoever, very overrated and would not recommend

  • The Room

    The Room

    ★★★★★

    this is considered by many to be the worst movie of all time, the acting is terrible and the story is all over the place but it is a masterpiece and a work of art. it’s so awful that it’s fucking funny and it deserves it’s cult classic status forsure

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★½

    unpopular opinion but very overrated to me. so average and kinda boring but i guess i went into it w high expectations bc the hype so that’s part of it

  • We Are Who We Are

    We Are Who We Are

    ★★★★

    this quote from the show really stuck with me “If you think it was better or more interesting before, it’s up to you to adjust to our times. and the minute you think the past was better your present becomes secondhand and yourself becomes vintage.” great coming of age show, explores gender and sexual identity and showcases problems and struggles you face growing up, touches on grief and war. I love Chloe sevigny I’d watch anything with her in it…

  • Lost River

    Lost River

    ★★½

    it’s almost as if ryan gosling was like i want to make a visually stunning movie but that was his only goal. the storyline was very much secondhand, the aesthetics/cinematography are beautiful but the story was all over the place, didn’t make sense, and slow. the trailer looked good but it was terribly disappointing. If you put a gun to my head and asked me what this movie was about or what it’s meaning/message was you would have to shoot me

  • Pink Narcissus

    Pink Narcissus

    ★★★½

    gay fever dream

  • Carol

    Carol

    ★★★★★

    wow..this film is a work of art i loved it from start to finish both cate blanchett and rooney mara do an amazing job and have great chemistry/work so well together, I loved the directing and cinematography as well

  • Lords of Chaos

    Lords of Chaos

    ★★★

    yes i only watched this because sky ferreira was in it

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★

    absolutely amazing from start to finish, rooney mara bodied this role and i wish there was a sequel with her in it. David fincher never disappoints; one of my favorite directors

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★½

    It was a pretty good movie but sadly the trailer gave me high expectations and I thought it would be better

  • In Time

    In Time

    ★★★

    I really love the concept of this movie and it has a great political message of the real world where the top 1% have so much money they don’t know what to do with it and they’re overcome with greed while a big portion of us are struggling to get by day to day unable to get medication/food/essential things you need to survive and this capitalistic system we live in and how you’re brought up/your social status is bound to…