Sort by

s h a w n has logged 377 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Us

Us

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fireworks

Fireworks

1947
×
Edit this entry  
24
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Goodbye, Charley

Goodbye, Charley

2015
×
Edit this entry  
17
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sitting

Sitting

2017
×
Edit this entry  
16
Locke

Locke

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sauce

Sauce

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Anon

Anon

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
Edit this entry  
07
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Life-Size 2

Life-Size 2

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Life of the Party

Life of the Party

2018
×
★★
Edit this entry