Sort by

s h a w n has logged 46 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Apostle

Apostle

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Man in an Orange Shirt

Man in an Orange Shirt

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
E

E

2018
×
Edit this entry  
28
The Violation

The Violation

2013
×
Edit this entry  
28
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Begone Dull Care

Begone Dull Care

1949
×
Read the review Edit this entry  
26
Necktie

Necktie

2013
×
Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blue

Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Jaws

Jaws

1975
×
★★½
Edit this entry  
12
Jaws

Jaws

2018
×
Edit this entry  
10
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Teeth

Teeth

2007
×
Read the review Edit this entry  
09
Gasman

Gasman

1998
×
Edit this entry  
08
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Den

The Den

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lights Out

Lights Out

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Amélie

Amélie

2001
×
★★★½
Edit this entry