Sort by

Ben has logged 367 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★
Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Vice

Vice

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nitram

Nitram

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★½
Edit this entry  
19
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★
Edit this entry  
18
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★
Edit this entry  
06
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★
Edit this entry  
05
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★½
Edit this entry  
04
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★½
Edit this entry  
03
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★
Edit this entry  
24
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★
Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dope

Dope

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★½
Edit this entry