Matt has logged 89 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★
Edit this entry  
13
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Edit this entry  
10
First Cow

First Cow

2019
×
Edit this entry  
08
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
The Night House

The Night House

2020
×
Edit this entry  
29
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Edit this entry  
29
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Stella

Stella

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Piercing

Piercing

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Junior

Junior

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jerrod Carmichael: 8

Jerrod Carmichael: 8

2017
×
Edit this entry  
01
Awaara

Awaara

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Crash

Crash

1996
×
Edit this entry  
26
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★½
Edit this entry  
21
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Edit this entry  
19
Beckett

Beckett

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
The Call

The Call

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The North Water

The North Water

2021
×
Edit this entry  
10
Happy Days

Happy Days

1991
×
★★★½
Edit this entry  
23
Kisapmata

Kisapmata

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
Edit this entry  
13
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
Edit this entry  
11
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Violent Cop

Violent Cop

1989
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Policeman of the 16th Precinct

The Policeman of the 16th Precinct

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Golden Glove

The Golden Glove

2019
×
Edit this entry  
30
Mandibles

Mandibles

2020
×
Edit this entry  
30
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★½
Edit this entry  
18
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Ramy Youssef: Feelings

Ramy Youssef: Feelings

2019
×
Edit this entry  
17
Dive

Dive

2020
×
Edit this entry  
17
Botanica

Botanica

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Cold Fish

Cold Fish

2010
×
Edit this entry  
13
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★½
Edit this entry  
12
Fractured

Fractured

2019
×
Edit this entry  
02
EXIT

EXIT

2019
×
★½
Edit this entry  
02
A Matter of Dignity

A Matter of Dignity

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Salesman

Salesman

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★½
Edit this entry  
25
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
Edit this entry  
18
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★
Edit this entry