RSS feed for _al_
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gonjiam: Haunted Asylum

Gonjiam: Haunted Asylum

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Man's Land

No Man's Land

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sisters

Sisters

1972
×
★★★½
Edit this entry  
02
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Freaks

Freaks

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Edit this entry  
15
Insidious

Insidious

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Siege of Jadotville

The Siege of Jadotville

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Edit this entry  
10
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
05
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry