Aldo has logged 66 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★
Edit this entry  
30
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
2046

2046

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Michael Che Matters

Michael Che Matters

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Edit this entry  
25
Breathless

Breathless

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★½
Edit this entry  
24
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★½
Edit this entry  
17
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★½
Edit this entry  
15
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Psych 2: Lassie Come Home

Psych 2: Lassie Come Home

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wisdom Teeth

Wisdom Teeth

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Read the review Edit this entry  
08
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry