• Twin Peaks

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★½

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Akira

    ★★★

  • Die Hard

    ★★★★½

  • As Tears Go By

    ★★★

  • Killer Klowns from Outer Space

    ★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★½

  • Wings of Desire

    ★★★

  • Evil Dead II

    ★★★★½

  • Raising Arizona

    ★★★★½

  • Little Shop of Horrors

    ★★★½

  • Castle in the Sky

    ★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★★½

  • Aliens

    ★★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★½

  • Police Story

    ★★★★½

  • Rocky IV

    ★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • The Stuff

    ★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★½

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★½

  • The Terminator

    ★★★★½

  • Blood Simple

    ★★★½

  • Ghostbusters

    ★★★★½

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★

  • Broadway Danny Rose

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★½

  • The King of Comedy

    ★★★★★

  • The Dark Crystal

    ★★★★

  • Halloween III: Season of the Witch

    ★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★½

  • Rocky III

    ★★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★

  • Halloween II

    ★★★

  • The Evil Dead

    ★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★

  • Escape from New York

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Rocky II

    ★★★★½

  • The Muppet Movie

    ★★★

  • Alien

    ★★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★½

  • Halloween

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Eraserhead

    ★★★½

  • Rocky

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★½

  • Barry Lyndon

    ★★½

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★★

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★½

  • The Godfather

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

    ½

  • On Her Majesty's Secret Service

    ★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • High and Low

    ★★★★★

  • Carnival of Souls

    ★★★½

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★

  • Le Trou

    ★★★★½

  • Breathless

    ★★½

  • North by Northwest

    ★★★½