• Jaws

    ★★★★

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★½

  • The Godfather

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

    ½

  • On Her Majesty's Secret Service

    ★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★½

  • Come Drink with Me

    ★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • High and Low

    ★★★★★

  • Carnival of Souls

    ★★★½

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★

  • Le Trou

    ★★★★½

  • Breathless

    ★★½

  • North by Northwest

    ★★★½

  • Vertigo

    ★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Pather Panchali

    ★★★★½

  • Godzilla

    ★★

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★½

  • Rashomon

    ★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★½

  • Modern Times

    ★★★★