• Old

    Old

    ★★★½

    Visually, one of Shyamalan's best, he utilizes the setting of the beach a lot more than you would think. There are just so many breathtaking shots of the scenery that add an eerie and ominous tone to the movie. I don't think this is his best in terms of writing but I might need a rewatch, I was really expecting a more shocking and impactful ending than what we got. It really felt like it was building up to something bigger.

  • Bombay

    Bombay

    ★★★★★

    I've always had an inclination to love movies that take big spectacle things and ground them in order to have more of an impact on the viewer. This is probably why Signs and this are one of my favorite movies, they take something very intense like an alien invasion or the Bombay riots and focus on a single family's plight throughout it. Don't let the title fool you, most of the movie isn't actually about the Bombay riots, and the…

  • Space Jam: A New Legacy

    Space Jam: A New Legacy

    ★★½

    Overwhelmingly packed with content and references to the point where I was legimately unfazed when Big Chungus showed up. It’s not totally unwatchable, it’s quite fun actually with friends. But I can’t help but see this less as a goofy collaboration between looney tunes and basketball but more as a movie warner bros packed with their ip for the sole purpose of getting more people on hbo max and selling tickets. Part of what made space jam so appealing to…

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★

    It's a flawed but entertaining experience, it definitely feels unique in tone compared to other MCU movies. I can't really pinpoint why but it'll make sense when you're watching it. It goes to pretty dark places and it's probably the first time an MCU did something with a sensitive and dark topic. Sometimes it's handled pretty well but other times it feels a little immature, specifically red guardian's lines. The action was either really engaging or regular MCU CGI nonsense. It's a pretty conflicting movie because I think it does a bunch of things well but it also does a bunch of things really shitty.

  • Luca

    Luca

    ★★★

    Luca is a fun, cute and wholesome albeit deeply flawed film. 

    A lot of people say that the movie has studio Ghibli influence written all over it. While I do think that’s true for the most part, it ultimately fails at grasping what makes most Ghibli films so memorable. yes both movies capture childlike wonder and relationships but Pixar sort of gets caught up in their own vices. Pixar is always obsessed with keeping the plot and pace moving smoothly…

  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

    Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

    ★★★★½

    Shoutout to ufotable, I love their philosophy as a studio where they only pick projects that they themselves are passionate about. They obviously have a lot of love for this series and did a spectacular job with the show and they definitely knew that this arc needed to be enjoyed by fans in theaters. I was worried coming into the film that it would just be an arc combined and cut awkwardly into a movie. But it genuinely feels cinematic…

  • The Terminal

    The Terminal

    ★★★½

    As someone who went through the overly convoluted process to get into this country, I found the concept of this movie to be amusing and scarily close to home. Its message that the U.S bureaucracy doesn't really have any humanity and doesn't see people, well as people, is very accurate.

    I really enjoy Spielberg's feel-good films like this and Catch Me If You Can, you always end up walking away with a huge grin on your face. This is definitely…

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

    The 4.4 Letterboxd rating is surprising, this feels like it should be more divisive than it is. But I thought this was his best so far but it feels weird to compare it to his stand-ups since this is just completely different. I’m unsure on whether  or not he’s playing a character in this, because in his stand ups he make sure very clear that the person he is on stage is a more hyperbolized version of himself. But in…

  • In the Heights

    In the Heights

    ★★★

    Found this good enough, my main problem is that there’s just way too many characters. I don’t know much about the original musical but I’m guessing it was way longer because there’s just sooooo many and a lot of them aren’t as developed as they should I only got invested in about two of the many subplots there were. It also dragged after the blackout in the movie, I kept thinking that this would be the last song when it…

  • Bo Burnham: What.

    Bo Burnham: What.

    ★★★★

    The first thing I've seen from Bo Burnham, I've seen bits and pieces of this just due to how iconic it is but this is sort of my first exposure to his art. But I think throughout this special, he just wanted to really play around with the structure of the stand-up, which makes every joke super unpredictable. His whole goal for this special just seems to be to make you laugh when you least expect it. For almost every…

  • The Village

    The Village

    ★★★★★

    Hit even better on a rewatch, still Shyamalan’s best twist in my opinion. It doesn’t feel like it’s thrown in to make the movie memorable as it’s actually thematically significant. If you really like this movie I’d recommend watching it again because it was really fun looking for any details leading up to the ending, it’s similar to how the sixth sense is on a rewatch.

  • Chaos Walking

    Chaos Walking

    Nothing bad enough to laugh at and nothing good enough to enjoy. It’s just so painfully mediocre