• Scenes from a Marriage

    ★★★★

  • The Last Duel

    ★★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • The Father

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Green Book

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★½

  • Roma

    ★★★★

  • Burning

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★½

  • Black Panther

    ★★★½

  • Hereditary

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Murder on the Orient Express

    ★★★

  • Coco

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • A Taxi Driver

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★

  • The Invisible Guest

    ★★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • The Neon Demon

    ★★★½

  • Perfect Strangers

    ★★★★

  • The Revenant

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • Youth

    ★★★★

  • Sicario

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Creep

    ★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Boyhood

    ★★★★

  • Frank

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★★½

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★

  • Enemy

    ★★★★

  • Locke

    ★★★★