Sort by

Brian has logged 255 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Future

My Future

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Grandmasters

Grandmasters

×
Read the review Edit this entry  
09
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
Edit this entry  
09
The Searchers

The Searchers

1956
×
Edit this entry  
02
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Read the review Edit this entry  
18
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
Edit this entry  
13
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Manny & Lo

Manny & Lo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Entrapment

Entrapment

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scary Godmother: The Revenge of Jimmy

Scary Godmother: The Revenge of Jimmy

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scary Godmother: Halloween Spooktakular

Scary Godmother: Halloween Spooktakular

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
Read the review Edit this entry  
28
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry