Chris has logged 102 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kotoko

Kotoko

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Schramm

Schramm

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
24
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Collective

Collective

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dekalog

Dekalog

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★★
Edit this entry  
19
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
19
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sitcom

Sitcom

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Trader

The Trader

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nobody's Business

Nobody's Business

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Medea

Medea

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★
Edit this entry  
14
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Larisa

Larisa

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
★½
Edit this entry  
13
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
★★½
Edit this entry  
13
Am I Pretty Enough?

Am I Pretty Enough?

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
L'Eau de la Seine

L'Eau de la Seine

1983
×
★★★★
Edit this entry  
13
Z.U.G.A

Z.U.G.A

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
LaZercism

LaZercism

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Mulignans

Mulignans

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Cigarettes and Coffee

Cigarettes and Coffee

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry