• I Came By

    I Came By

    ★★★

    I needed an easy watch thriller and that’s exactly what this was 

    It was nice to have a film that mentioned 2020 without mentioning covid

  • How the Grinch Stole Christmas

    How the Grinch Stole Christmas

    ★★★★★

    This and Cat in the Hat are two of the most perfect films to exist

    Masterpieces

  • Gremlins

    Gremlins

    ★★★★★

    I would die for gizmo, I would throw myself in front of a car for that little furry fuck

  • The Blackcoat's Daughter

    The Blackcoat's Daughter

    ★★★½

    Slightly too much of a slow burn for some of the reveals

  • Krampus

    Krampus

    ★★★★★

    Kicking off the Christmas season with my fav tradition - Michael Dougherty - Trick r Treat on Halloween and Krampus on November 1st

    Der Klown is one of the best horror movie characters

  • Trick 'r Treat

    Trick 'r Treat

    ★★★★★

    🎃🕷️Happy Halloween🕷️🎃

    Keeping up my yearly tradition

    Who’s favourite comfort movie doesn’t involve stunning half naked werewolves and a lil pumpkin head guy

  • Wendell & Wild

    Wendell & Wild

    ★★★½

    This was the silly little Halloween film I needed 

    Thank you Jordan Peele and Henry Selick

  • Paranormal Activity

    Paranormal Activity

    ★★★½

    Honestly if you’re going to sleep with your bedroom door open you may as well put up a big sign saying “welcome demons”

  • Umma

    Umma

    ★★½

    Fivel Stewart I am in love with you 

    I felt like nothing really happened in this, think the weak attempt at horror wasn’t worth it, it needed to commit to the horror or just scrap it entirely

  • The Curse of Bridge Hollow

    The Curse of Bridge Hollow

    ★½

    I’m all for silly Halloween movies, just not this silly Halloween movie

  • Sissy

    Sissy

    ★★½

    Superhost remains my favourite of the recent influencer horror movies 

    To be fair, I’d entirely believe that a wellness influencer is capable of murder

  • Train to Busan

    Train to Busan

    ★★★★½

    Aloha 😭 ‘oe 😭


    Fast running zombies are not for me, would immediately lie down and accept my fate