Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Edit this entry  
23
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mononoke

Mononoke

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Element of Crime

The Element of Crime

1984
×
★★★½
Edit this entry  
17
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Rocky VI

Rocky VI

1986
×
Edit this entry  
11
Macario

Macario

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Carne

Carne

1991
×
★★★½
Edit this entry  
09
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Broadway Danny Rose

Broadway Danny Rose

1984
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★
Edit this entry  
03
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Where Is the Friend's House?

Where Is the Friend's House?

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Case of the Scorpion's Tail

The Case of the Scorpion's Tail

1971
×
★★★
Edit this entry  
01
Christiane F.

Christiane F.

1981
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ugly, Dirty and Bad

Ugly, Dirty and Bad

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★
Edit this entry  
29
Three Colours: Red

Three Colours: Red

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
26
He Who Gets Slapped

He Who Gets Slapped

1924
×
★★★★
Edit this entry  
25
Faust: Love of the Damned

Faust: Love of the Damned

2000
×
★★★
Edit this entry  
24
Faust

Faust

1926
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Valley of the Bees

The Valley of the Bees

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
22
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Destiny

Destiny

1921
×
★★★★
Edit this entry  
20
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★★½
Edit this entry  
17
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Possessed

The Possessed

1965
×
★★★★
Edit this entry  
16
Nirvana

Nirvana

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★½
Edit this entry  
13
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
12
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Edit this entry  
11
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★½
Edit this entry