Julia has logged 119 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scarecrow

Scarecrow

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
BIGBANG - World Tour [MADE] Final In Seoul

BIGBANG - World Tour [MADE] Final In Seoul

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
August Rush

August Rush

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rurouni Kenshin: The Final

Rurouni Kenshin: The Final

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love or Money

Love or Money

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★
Edit this entry  
17
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★
Edit this entry  
16
1-2-3

1-2-3

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Okja

Okja

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Girl and The Gun

The Girl and The Gun

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Memoir of a Murderer

Memoir of a Murderer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Unholy

The Unholy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
A Walk to Remember

A Walk to Remember

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Iska

Iska

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
300

300

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Who are you?

Who are you?

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Thousand Cuts

A Thousand Cuts

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Heneral Rizal

Heneral Rizal

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dior and I

Dior and I

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Manila Death Squad

Manila Death Squad

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
New York Minute

New York Minute

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jesus Is Dead

Jesus Is Dead

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The World of Us

The World of Us

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
2 Cool 2 Be 4gotten

2 Cool 2 Be 4gotten

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry