Sort by

silas has logged 97 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Book of Boba Fett

The Book of Boba Fett

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Stalker

Stalker

1979
×
★★★
Edit this entry  
25
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
Edit this entry  
24
Mirror

Mirror

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Edit this entry  
20
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Edit this entry  
08
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Barbie in the Nutcracker

Barbie in the Nutcracker

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Words on Bathroom Walls

Words on Bathroom Walls

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Christmas Train

The Christmas Train

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
Read the review Edit this entry  
17
Lourdes

Lourdes

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
Edit this entry  
24
Lacrimae rerum

Lacrimae rerum

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pray Away

Pray Away

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Edit this entry  
06
The Transformers: The Movie

The Transformers: The Movie

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Nobody

Nobody

2021
×
★★½
Edit this entry  
06
Rat Race

Rat Race

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sky Ladder: The Art of Cai Guo-Qiang

Sky Ladder: The Art of Cai Guo-Qiang

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
BLKNWS

BLKNWS

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
Revolutionary Girl Utena: The Adolescence of Utena

Revolutionary Girl Utena: The Adolescence of Utena

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Revolutionary Girl Utena

Revolutionary Girl Utena

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
Read the review Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry