Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Edit this entry  
06
Chef

Chef

2014
×
Edit this entry  
05
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
23
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★½
Edit this entry  
08
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★
Edit this entry  
07
Juno

Juno

2007
×
★★★
Edit this entry  
23
Catfish

Catfish

2010
×
Edit this entry  
20
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★
Edit this entry  
18
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Pride

Pride

2014
×
Edit this entry  
16
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★½
Edit this entry  
11
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
Edit this entry  
10
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
Edit this entry  
07
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★½
Edit this entry  
05
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★
Edit this entry  
30
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
Edit this entry  
25
The Help

The Help

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★½
Edit this entry  
18
Get Out

Get Out

2017
×
★★½
Edit this entry  
18
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Primer

Primer

2004
×
Edit this entry  
02
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sideways

Sideways

2004
×
★★★½
Edit this entry  
07
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Underwater

Underwater

2020
×
Edit this entry  
05
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
Edit this entry  
03
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Cannon Fodder

Cannon Fodder

1995
×
Edit this entry  
22
Memories

Memories

1995
×
Edit this entry  
19
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Edit this entry  
15
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
Edit this entry  
11
The Number 23

The Number 23

2007
×
★★
Edit this entry  
10
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Caché

Caché

2005
×
★★★½
Edit this entry