Sort by

Liam has logged 326 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Lennon or McCartney

Lennon or McCartney

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Edit this entry  
27
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Voyage of Time: Life's Journey

Voyage of Time: Life's Journey

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Voyage of Time: Life's Journey

Voyage of Time: Life's Journey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Edit this entry  
22
Brüno

Brüno

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★
Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★
Edit this entry  
19
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★★
Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Super

Super

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★½
Edit this entry  
13
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
Like Me

Like Me

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
09
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hazbin Hotel

Hazbin Hotel

2019
×
★★
Edit this entry  
02
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Training Day

Training Day

2001
×
★★★½
Edit this entry