• Run

    Run

    ★★★★½

    Click to read the full review here

    Run is the sophomore film from director Aneesh Chaganty, starring Sarah Paulson and newcomer Kiera Allen. The film was an entertaining experience as Chaganty creates a sense of immense suspense which genuinely had me cheering and shouting at the screen the entire time. Run is also incredibly important for representation reasons; Chaganty wrote this role with the intention of giving it to an actress who uses a wheelchair, allowing her to bring her…

  • Cléo from 5 to 7

    Cléo from 5 to 7

    ★★★★

    Click here to read my full review

    The French New Wave is well known for its overall sense of style and cool and is especially known for its influential directors such as Jean-Luc Godard, François Truffaut and Agnès Varda. As Varda is the sole female director of the movement, she brings a different perspective and tone to her films, as shown through Cléo from 5 to 7. The film follows singer Cléo trying to get through the hour and a…

  • Kids

    Kids

    ★★★½

    Read the full review here

    Larry Clark’s Kids is a brutally realistic film, depicting the harsh realities of the lives of young people. A dark message underscores their ‘fun’ as the kids are shown to be partaking in substance abuse and promiscuity, whilst endangered by the HIV virus that is being spread through the group. Upon release, the film was controversial for its horrible portrayal of youth as self-destructive, sexual and violent, however, I find this film to be genuinely…

  • Night of the Living Dead

    Night of the Living Dead

    ★★★★

    The scariest thing about this was the toxic masculinity that Harry radiated

  • Us

    Us

    ★★★★★

    Click here to read the full review

    Jordan Peele’s second feature, Us, easily stands out as one of the greatest modern horror films, alongside his own debut, Get Out. Us is a film that warrants multiple viewing; despite having seen this before, re-watching produced the same amount of suspense and was equally as terrifying as the first viewing. There are many layers of social commentary to unpick and small details to note with subsequent viewings. The film stars Lupita Nyong’o…

  • On the Rocks

    On the Rocks

    ★★½

    On the Rocks is a major let down from director Sofia Coppola. The film is definitely light-hearted, enjoyable and a bit of fun, but this isn’t enough to save it from being one of her worst films yet. Coppola is known for focusing on the lives of the rich, but usually imbues her stories with an emotional centre or approaches significant themes that connects with your own insecurities and experiences. On the Rocks is littered with excessively rich people who…

  • Over the Garden Wall

    Over the Garden Wall

    ★★★★★

    Nothing encapsulates autumn as much as Over the Garden Wall does. The colour palette, the Halloween setting, and creepy creatures all mesh together to create a perfectly spooky image of the season. Over the Garden Wall is a Cartoon Network mini-series in which Wirt (Elijah Wood), Greg (Collin Dean) and their newfound frog jump over a graveyard wall and end up lost in a mysterious place called The Unknown. During their attempt to find their way back home, they meet…

  • Rebecca

    Rebecca

    ★★★½

    Can everyone crawl out of Hitchcock's dead ass and recognise this is a Du Maurier adaptation and not a Hitchcock remake

  • The Craft

    The Craft

    ★★★★½

    Every year, without fail, The Craft is always one of the first films I watch over the Halloween season. From the aggressively 1990s aesthetics to the witchy plot, this film ticks all of the boxes for what I’m looking for in a spooky movie. What is even better is the films awareness of the negative impacts of toxic friendships and the validity of teen problems.

    Click here to read the full review!

  • The Wicker Man

    The Wicker Man

    ★★★★½

    acab

  • Heathers

    Heathers

    ★★★★★

    Michael Lehmann’s Heathers is a dark comedy which addresses serious themes like suicide and mental health issues in teens and reflects the responses from both peers and adults. Heathers follows Veronica Sawyer (Winona Ryder), a member of the popular clique who hates her awful group of friends, who are all named Heather. To Veronica’s disapproval, the popular kids bully those who are not on their level and disregard their old friends in order to maintain their position in the school’s…

  • David Byrne's American Utopia

    David Byrne's American Utopia

    ★★★★★

    Once again, David Byrne is at the forefront of one of the most exciting performances ever recorded. Stop Making Sense is the pinnacle of concert films, with the reputation as one of the greatest live shows ever recorded, and David Byrne’s American Utopia continues to uphold this legacy. As if David Byrne’s name alone isn’t enough to get your attention, adding Spike Lee as director into the mix makes this a must-see. David Byrne’s American Utopia is a filmed version…